Basildon Bond C4 Pocket Envelope Window White (Pack of 250) K80121
These environmentally friendly Basildon Bond envelopes are made from smooth, 100% recycled, heavyweight 120gsm white paper and feature a simple and secure peel and seal closure, and convenient address window. Ideal for unfolded A4 documents, these C4 enve
Sign in to view price and place order
- 100% recycled 120gsm paper
- Colour: white
- Environmentally friendly pocket envelopes with address window
- Pack of 250
- Peel and seal closure
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Window position: 25mm in, 213mm up
- Window size: 40 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 320 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 336 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | A 40 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Height (mm): | 336 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | K80121 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Security: | Opaqued |
| Width (mm): | 215 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Basildon Bond |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 40x100mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |










