Avery Laser Label 99.1x38.1mm Neon Yellow (Pack of 350) L7263-25
These Avery neon yellow labels are perfect for warning labels, pricing, barcodes, return addresses and more. For use in laser printers, the labels feature removable adhesive, perfect for temporary labelling. Each high visibility label measures 99.1 x 38.1
Sign in to view price and place order
- 25 A4 sheets, 14 labels per sheet (350 total)
- Colour: Neon Yellow
- For use with laser printers
- Ideal for barcodes, pricings, warning labels and return addresses
- Neon labels for high visibility labelling
- Secure, removable adhesive for temporary labelling
- Size: 99.1 x 38.1mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 335 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 2 |
| Height (mm): | 314 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 38.1 |
| Labels per Pack: | 350 |
| Material: | Paper |
| OEM: | L7263Y-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Other Colours |
| Sheets Or Rolls: | A5 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 14 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x38.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Label Colour: | Fluorescent Yellow |
| Dimensions: | 220x10x325mm |
| Weight: | 320g |
| Country of Origin: | UK |









