Q-Connect C4 Envelopes Window Gusset Peel and Seal 120gsm White (Pack of 125)
Ideal for mailing bulky items such as catalogues, reports, brochures and more, these Q-Connect envelopes feature an expanding 25mm gusset and durable, heavyweight 120gsm paper. The envelopes also feature a convenient address window measuring 40 x 105mm an
Sign in to view price and place order
- Pack of 125
- Peel and seal closure
- Plain pocket window envelopes with 25mm gusset
- Size: C4 (324 x 229mm)
- Tough and durable 120gsm paper
- Window position: 24mm in, 216mm up
- Window size: 40 x 105mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 322 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 70 |
| Country of Harvest: | Germany |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 425 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | 40 x 105mm - 24mm in 216mm up |
| Envelope Window Position In: | 24 |
| Envelope Window Position Up: | 216 |
| Envelope Window Width: | 105 |
| Gusset (mm): | 25 |
| Height (mm): | 425 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| OEM: | KF02891 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 188 |
| Type: | Window Envelopes |
| Brand: | Q-Connect |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | 25mm Gusset |
| Dimensions: | 324x229x25mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 70% Biodegradable |










