Plus Fabric Gusset C4 Envelopes Window Peel and Seal 120gsm White (Pack of 100) C27566
Ideal for mailing bulky items such as catalogues, reports, brochures and more, these Plus Fabric envelopes feature an expanding 25mm gusset and durable, heavyweight 120gsm bright white paper. The envelopes also feature a convenient address window measurin
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Durable, heavyweight 120gsm bright white paper
- Pack of 100
- Pocket envelope with 25mm gusset and address window
- Size: C4 (324 x 229 x 25mm)
- Strong Power-Tac peel and seal closure
- Window position: 25mm in, 213mm up
- Window size: 45 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 322 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 333 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C4 |
| Envelope Window Depth: | 45 |
| Envelope Window Position: | 45 x 100mm - 25mm in 213mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 213 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Gusset (mm): | 25 |
| Height (mm): | 333 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| OEM: | C27566 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 244 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Plus Fabric |
| Colour: | White |
| Size: | C4 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Powertac |
| Gusset: | 25mm Gusset |
| Window Position: | 213mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 45x100mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 324x229x25mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |













