Scott Slimroll Hand Towel Roll Blue 165m (Pack of 6) 6658
Scott Slimroll Hand Towels are ideal for use in all washrooms, staff toilets and public toilet facilities and are compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953. The roll is strong, hygienic and super absorbent and the blue colour is also
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue
- Compatible with Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 13567
- Each roll is 165 metres long, providing up to 600 sheets
- Ideal for food contact areas and busy offices
- Pack of 6
- Strong, hygienic and absorbent hand towel roll
- Suitable for all washrooms, staff toilets and public restrooms
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Centrefeed: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 447 |
| Height (mm): | 447 |
| OEM: | 6658 |
| Ply: | 1 |
| Roll Length: | Approx 165m |
| Width (mm): | 298 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | Blue |
| Form: | Slim Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | KC 13567 |
| Dimensions (WxDxH): | 304x454x200mm |
| Weight: | 6.01kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 63% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |






