Scott 1-Ply Slimroll Hand Towel Roll White (Pack of 6) 6657
Scott Slimroll Hand Towels are ideal for use in all washrooms, staff toilets and public toilet facilities and are compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953. The roll has AIRFLEX technology, making it strong, hygienic and super absorb
Sign in to view price and place order
- 165m roll
- Compatible with the Aquarius Slimroll Hand Towel Dispenser 6953 and 6969 and Kimberly Clark Professional Slimroll Hand Towel Dispenser 9960
- Ideal for food contact areas and busy offices
- Pack of 6
- Strong, hygienic and absorbent hand towel roll
- Suitable for all washrooms, staff toilets and public restrooms
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Centrefeed: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 443 |
| Height (mm): | 443 |
| OEM: | 6657 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | Approx 165m |
| Roll Length (M): | 165 |
| Width (mm): | 298 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Slim Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | KC 9960 |
| Dimensions (WxDxH): | 300x450x200mm |
| Weight: | 6.01kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 69% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


