Kleenex 2-Ply Ultra Hand Towel Roll 130m White (Pack of 6) 6765
Ideal for drying hands and surfaces, this Kleenex Ultra Hand Towel Roll is great for kitchens and shared washrooms. The soft and absorbent 2-ply white hand towel roll is 130 metres long, providing long-lasting use and less frequent replacement. The strong
Sign in to view price and place order
- 2-ply tissue
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Compatible with Aquarius Rolled Hand Towel Dispenser 6959 and Kimberly Clark Rolled Professional Hand Towel Dispenser 8976 and 9960
- Pack of 6
- Roll length: 130mm
- Roll width: 200mm
- Safe for food use
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F2/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Core Diameter: | 38 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 552 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 552 |
| Material: | Paper |
| OEM: | 6765 |
| Ply: | 2 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | 130m Roll |
| Roll Length (M): | 130 |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Kleenex® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 2 Ply |
| For Use With: | Aquarius 6959 & KC 8976/9960 |
| Dimensions (WxDxH): | 380x570x200mm |
| Weight: | 6.08kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 24% Recycled Fibre |
| Environment Support: | FSC F1/F2/F3 Certified |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


