Exacompta Guildhall Double Pocket Legal Wallet Foolscap Mauve (Pack of 25) 37214
For a simple solution to the storage of all of your documents, use Concord Double Pocket Legal Wallets. With an innovative double sided design, these wallets can hold twice the amount of paper without taking up twice the room, making them perfect for effi
Sign in to view price and place order
- 315gsm manila for durability
- Allows you to store paper without hole punching
- Colour: Mauve
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Double design allows for twice as much storage
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Two pockets of 35mm, 400 sheet capacity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 293 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 365 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 365 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | 214-MVE |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 284 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Purple |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Double Pocket Wallet |
| Capacity: | 2x 35mm |
| Flap Size: | Full Flap |
| No. of Pockets: | 2 Pockets |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| Dimensions: | 250x355mm |
| Weight: | 90g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |











