Exacompta Forever Document Wallet Manilla Foolscap Bright Purple (Pack of 25) 211/5005
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 bright purple foolscap document wallets, ideal
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, 300gsm manilla
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
- Bright manilla document wallets
- Colour: Bright Purple
- Pack of 25
- Size: foolscap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 286 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 360 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 360 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 211/5005 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 255 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Forever |
| Colour: | Purple |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 35mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 300gsm |
| Dimensions: | 245x345mm |
| Weight: | 50g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |







