Exacompta Guildhall Legal Double Pocket Wallet Foolscap Buff (Pack of 25) 214-BUF
This durable Exacompta Guildhall Double Pocket Wallet features an innovative design that allows you to keep twice as much in the same space. The 315gsm sprint manilla protects contents from damage for information retention. Ideal for legal documents, thes
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 300 sheets of 80gsm paper
- Colour: Buff
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Double pocket legal wallet
- Durable 315gsm sprint manila protects contents
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Perfect for storage and transport
- Size: Foolscap
- Two pockets each with 35mm gusset
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 293 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 365 |
| OEM: | 214-BUF |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 600 |
| Width (mm): | 256 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Buff |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Double Pocket Wallet |
| Capacity: | 2x 35mm |
| Flap Size: | Full Flap |
| No. of Pockets: | 2 Pockets |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| Dimensions: | 250x355mm |
| Weight: | 90g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |













