Exacompta Guildhall Transfer File 285gsm Foolscap Yellow (Pack of 25) 346-YLWZ
This environmentally friendly Exacompta Guildhall file is made from 100% recycled 285gsm manilla and features a spiral fitting for securing up to 380 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 yellow files, ideal for colour coordinated filing.
Sign in to view price and place order
- Colour: yellow
- Made from 100% recycled 285gsm manilla
- Pack of 25
- Size: foolscap
- Spiral fitting for up to 380 sheets of paper
- Strong manilla spiral files for securing punched papers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 289 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 38 |
| Height (mm): | 380 |
| Item Gauge (gsm): | 285 |
| Minimum Recycled Content (%): | 80 |
| OEM: | 22209 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 380 |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Yellow |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| With Pocket: | No |
| Capacity: | 38mm |
| Grammage: | 285gsm manilla |
| Dimensions: | 356x300mm |
| Weight: | 80g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |















