Exacompta Guildhall Heavyweight Transfer Spiral File 420gsm Foolscap Pink (Pack of 25) 211/7006
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 380 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file features a secure spiral mechanism for punched papers. This pack contains 25 pink foolscap f
Sign in to view price and place order
- 35mm capacity holds up to 380 sheets of A4 or foolscap paper
- Colour: Pink
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Made from heavyweight 420gsm manilla
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Secure spiral mechanism for punched papers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 295 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 385 |
| Height (mm): | 385 |
| Item Gauge (gsm): | 420 |
| OEM: | 211/7006 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 73% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Pink |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| With Pocket: | No |
| Capacity: | 38mm |
| Grammage: | 420gsm manilla |
| Dimensions: | 355x250mm |
| Weight: | 130g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |










