Exacompta Guildhall Full Flap Pocket Wallet Foolscap Yellow (Pack of 50) PW2-YLW
This Exacompta Guildhall pocket wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a full flap for additional security of contents. The wallet has a 35mm gusset and can hold up to 350 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 yell
Sign in to view price and place order
- 35mm gusset holds up to 350 sheets
- Colour: yellow
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Full flap pocket wallet suitable for filing documents
- Full flap provides additional security for contents
- Pack of 50
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Premium quality 315gsm manilla
- Size: foolscap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 293 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 362 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | PW2-YLW |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Yellow |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 35mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| Dimensions: | 230x360mm |
| Weight: | 70g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |














