Basildon Bond C5 Pocket Envelope Window White (Pack of 500) J80119
These environmentally friendly Basildon Bond envelopes are made from smooth, white, 100% recycled 120gsm paper. With a simple and secure peel and seal closure, these envelopes also feature a convenient address window made from 100% biodegradable film. Sui
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Heavyweight, 100% recycled 120gsm paper
- Pack of 500
- Peel and seal closure
- Pocket envelopes with address window
- Size: C5 (229 x 162mm)
- Window position: 62mm in, 25mm up
- Window size: 100 x 40mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 319 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 280 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C5 |
| Envelope Window Depth: | 100 |
| Envelope Window Position: | B 100 x 45mm - 62mm in 25mm up |
| Envelope Window Position In: | 62 |
| Envelope Window Position Up: | 25 |
| Envelope Window Width: | 45 |
| Height (mm): | 280 |
| Item Gauge (gsm): | 120 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | J80119 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Security: | Opaqued |
| Width (mm): | 235 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Basildon Bond |
| Colour: | White |
| Size: | C5 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 120gsm |
| Closure: | Peel & Seal |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 25mm Up 62mm From Left |
| Window Size: | 100x40mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 229x162mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recyclable |
| Environment Support: | FSC Certified |










