New Guardian C5 Envelope Window Peel/Seal Manilla (Pack of 250) F26639
These New Guardian envelopes provide superior protection and strength with durable, heavyweight 130gsm paper. These C5 envelopes feature an extra strong Power-Tac peel and seal closure with an easy open tear strip and convenient address window measuring 1
Sign in to view price and place order
- Colour: Manilla
- Easy open tear strip
- Heavyweight 130gsm paper
- Pack of 250
- Pocket envelopes with address window
- Power-Tac peel and seal closure
- Size: C5 (229 x 162mm)
- Window position: 62mm in, 25mm up
- Window size: 100 x 40mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 319 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 240 |
| Envelope Closure: | Peel and Seal |
| Envelope Size: | C5 |
| Envelope Window Depth: | 100 |
| Envelope Window Position: | B 100 x 40mm - 62mm in 25mm up |
| Envelope Window Position In: | 62 |
| Envelope Window Position Up: | 25 |
| Envelope Window Width: | 40 |
| Height (mm): | 240 |
| Item Gauge (gsm): | 130 |
| OEM: | F26639 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 212 |
| Type: | Window Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | New Guardian |
| Colour: | Brown |
| Size: | C5 |
| Material: | Manilla |
| Envelope Grade: | Heavy Weight |
| Grammage: | 130gsm |
| Closure: | Powertac |
| Gusset: | No Gusset |
| Window Position: | 25mm Up 63mm From Left |
| Window Size: | 100x40mm |
| Flap Position: | Short Edge |
| Dimensions: | 229x162mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |













