Avery Clear Laser Labels 99x34mm (Pack of 400) L7562-25
These innovative clear labels enable your envelopes to stand out and look professional. By printing the address onto these transparent labels, it will look as though you have printed directly on to the packaging for a chic, executive appearance. Fully com
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 16 labels (400 total)
- Blend into the background for a smart, professional look
- Colour: Clear
- Dimensions: 99 x 34mm
- Fully compatible with laser printers for clear addressing
- Pack of 400 labels
- Quick Peel technology for ease of use and increased productivity
- Used with colour envelopes to make them really stand out
| Product Information | Details |
|---|---|
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 318 |
| Height (mm): | 331 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 34 |
| Labels per Pack: | 400 |
| OEM: | L7562-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 216 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 16 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x33.9mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 360g |
| Country of Origin: | UK |




