Postmaster Envelope 162x238mm High Window Gummed 90gsm White (Pack of 500) A29984
Made from bright 90gsm white paper, these Postmaster envelopes have been designed for, and tested on, all known makes of mailing machine, from desktop to full scale. They feature an oversized format for easier insertion of letters and a gummed flap design
Sign in to view price and place order
- Colour: white
- Gummed closure
- Pack of 500
- Quality 90gsm paper
- Size: 162 x 238mm
- Wallet envelopes with address window for use in mailing machines
- Window position: 25mm in, 64mm up
- Window size: 40 x 100mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 323 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Harvest: | Finland |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 306 |
| Envelope Closure: | Gummed |
| Envelope Size: | 162 x 238mm |
| Envelope Window Depth: | 40 |
| Envelope Window Position: | 40 x 10mm - 25mm in 64mm up |
| Envelope Window Position In: | 25 |
| Envelope Window Position Up: | 64 |
| Envelope Window Width: | 100 |
| Flap Position: | Long Edge |
| Height (mm): | 306 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | A29984 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 248 |
| Type: | Machine Envelopes |
| Manufacturer: | Bong UK Ltd |
| Brand: | Postmaster |
| Colour: | White |
| Size: | C5 |
| Material: | Paper |
| Envelope Grade: | Medium Weight |
| Grammage: | 90gsm |
| Closure: | Gummed |
| With Window: | Yes |
| Window Position: | 64mm Up 25mm From Left |
| Window Size: | 40x100mm |
| Dimensions: | 162x238mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |





