Avery Laser Labels 99.1x38.1 14 Per Sheet Clear (Pack of 350) L7563S
Create the illusion of having printed to each surface individually with Avery clear laser labels. The edges almost disappear completely upon application giving the impression that the text is printed directly onto white, coloured or textured surfaces. Com
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 14 labels per sheet
- Compatible with Avery free template software
- For use on white, coloured or textured surfaces
- For use with laser printers
- JamFree and Smudge Free to ensure perfect prints
- Pack of 350 labels
- QuickPEEL Technology for hassle-free use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 330 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 314 |
| Height (mm): | 314 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 38.1 |
| Labels per Pack: | 350 |
| OEM: | L7563-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 240 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 14 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x38.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 360g |
| Country of Origin: | UK |










