HP Universal Bond Paper 841mmx91.4m Q8005A
HP White Universal Bond Paper is formulated for vibrant colours and crisp text from your HP Designjet printer, and incorporates ColourPRO technology for even better colour reproduction. This roll is perfect for creating large format charts or plans for ge
Sign in to view price and place order
- 80gsm bond paper with matte finish
- A0 size (841mm) wide and 300 feet (91.4m) long
- Brighter than standard for crisp contrast
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- Increased opacity for clearer text and images
- Sustainably sourced paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | PEFC |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 883 |
| Height (mm): | 883 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | Q8005A |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 841mmx91.4m |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 152 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Bond Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 91 metres |
| Width: | 841mm |
| Dimensions: | 841mmx91.4m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified |




