HP White Universal Bond Paper 610mm Continuous Roll 80gsm Q1396A
The HP White Universal Bond Paper is formulated for vibrant colours and crisp text from your HP Designjet printer, and incorporates ColourPRO technology for even better colour reproduction. This roll is perfect for creating large format charts or plans fo
Sign in to view price and place order
- 24 inch (610mm) wide and 150 feet (45.7m) long
- 80gsm bond paper with matte finish
- Brighter than standard for crisp contrast
- Continuous paper roll for use with Designjet printers
- For use with the Designjet 400/500/700750c/755cm/800/1050C/1055CM/2800CP/2500CP/2000CP/3800CP/3500CP/3000CP Encad Novajet 700/500/ProE/Epson 9000/7000
- Increased opacity for clearer text and images
- Sustainably sourced paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Hungary |
| Depth (mm): | 640 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 640 |
| Item Gauge (gsm): | 80 |
| OEM: | Q1396A |
| Paper Finish: | Matte |
| Paper Size: | 24inx45.7m |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 125 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | HP |
| Brand: | HP |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Bond Paper |
| Grammage: | 80gsm |
| Length: | 45.7 metres |
| Width: | 610mm |
| Dimensions: | 610mmx45.7m |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |




