Iderama A4 Ring Binder 2 Ring 30mm Assorted (Pack of 10) 54929E
This Iderama ring binder is made from rigid pressboard with a water resistant plastic coating. Moisture and tear resistant, the ring binder features a standard 2 O-ring mechanism with a 30mm filing capacity for up to 250 sheets of 80gsm A4 paper. This ass
Sign in to view price and place order
- 30mm filing capacity for up to 250 sheets of 80gsm paper
- Assorted colours: yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black
- Bright coloured A4 ring binders
- Pack of 10
- Rigid pressboard with a water resistant plastic coating
- Size: A4
- Standard 2 O-ring mechanism
| Product Information | Details |
|---|---|
| Binder Ring Type: | O |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 448 |
| Filing Capacity (mm): | 30 |
| Height (mm): | 448 |
| Laminated: | Yes |
| OEM: | 54929E |
| Paper Size: | A4 |
| Sheet Capacity: | 250 |
| Width (mm): | 335 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Iderama |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | Pressboard |
| Spine Width: | 40mm Spine |
| Number Of Rings: | 2 Ring |
| Ring Type: | O-Ring |
| File Colour: | Lime Green Black Dark Blue Dark Green Light Blue Orange Pink Purple Red Yellow |
| Orientation: | Portrait |
| Capacity: | 275 Sheets |
| Dimensions: | 320x260x30mm |
| Weight: | 300g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FSC Certified |
| Country of Origin: | France |





