Exacompta Iderama 70mm Lever Arch File A4 Assorted (Pack of 10) 53629E
These innovative, brightly coloured Iderama A4 lever arch files are made from rigid pressboard covered with high quality paper and reinforced with a water resistant plastic coating. Moisture and tear resistant, the lever arch file features a 70mm Prem'Tou
Sign in to view price and place order
- Assorted colours: yellow, orange, red, pink, purple, blue, light blue, light green, green and black
- Brightly coloured lever arch files
- Filing capacity: 70mm
- Moisture and tear resistant
- Pack of 10
- Prem'Touch mechanism with ergonomic rubber button
- Reinforced bottom edge
- Rigid pressboard covered with high quality paper and reinforced with a plastic coating
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 244 |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 575 |
| Filing Capacity (mm): | 70 |
| Height (mm): | 575 |
| Laminated: | Yes |
| OEM: | 53629E |
| Paper Size: | A4 |
| Width (mm): | 335 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Iderama |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | PVC On Board |
| Spine Width: | 70mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Lime Green Black Dark Blue Dark Green Light Blue Orange Pink Purple Red Yellow |
| Capacity: | 760 Sheets |
| Finger Hole: | Yes |
| Dimensions: | 320x70x290mm |
| Weight: | 490g |
| Warranty: | 10 Year Warranty |
| Country of Origin: | France |







