Guildhall GLX Ergogrip Ring Binder Frosted A4 Blue (Pack of 2) 4542
Suitable for filing A4 documents, this heavy duty Guildhall GLX Ergogrip ring binder features a wide 4 ring mechanism and 55mm spine with double recesses for easy handling. Designed for frequent use, the binder features durable, 100% recyclable polypropyl
Sign in to view price and place order
- 4 ring mechanism
- A4 Ring binder
- Capacity: 55mm
- Colour: Cobalt Blue
- Durable, 100% recyclable polypropylene covers
- Pack of 2
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 256 |
| Country of Origin: | Sweden |
| Depth (mm): | 330 |
| Filing Capacity (mm): | 55 |
| Height (mm): | 304 |
| Label Holder: | Yes |
| OEM: | 4542 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 550 |
| Width (mm): | 340 |
| Type: | Ring Binders |
| Manufacturer: | Keba |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Polypropylene |
| Spine Width: | 55mm Spine |
| Number Of Rings: | 4 Ring |
| Ring Type: | Prong |
| File Colour: | Frosted Cobalt Blue |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions: | 312x280x55mm |
| Weight: | 540g |
| Warranty: | 5 years |
| Country of Origin: | Sweden |










