Leitz Wow 180 Lever Arch File 80mm A4 Assorted (Pack of 10) 10051099
These bright, stylish Leitz WOW lever arch files feature a unique, patented filing mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The file has an 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper. The file also features a metal thumb hole for easy retr
Sign in to view price and place order
- 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper
- A4 Lever arch files
- Assorted colours: 2 x metallic pink, metallic bue, metallic green and ice blue, 1 x purple and metallic orange
- Glossy, laminated paper over board
- Large spine label
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Size: A4 (210 x 297mm)
- Supplied in a pack of 10
- Unique, patented filing mechanism opens 180 degree for ease of use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 245 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 535 |
| Filing Capacity (mm): | 80 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 535 |
| OEM: | 10051099 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 600 |
| Width (mm): | 334 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | A4 |
| Material: | Paper On Board |
| Spine Width: | 85mm Spine |
| Orientation: | Portrait |
| File Colour: | Assorted Colours |
| Dimensions: | 318x80x285mm |
| Weight: | 480g |
| Recycled Product: | Minimum 80% Recycled Material |
| Environment Support: | 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 5 Year Guarantee on Mechanism |



