Esselte Orgarex 30mm Lateral File A4 Orange (Pack of 25) 21629
This pack of 25 Orgarex Lateral Files is the ideal choice for bright and durable everyday filing. These files feature a clever linking system for better organisation and operation - just link the hooks and press buttons together. Magnifying label holders
Sign in to view price and place order
- 30 mm capacity for up to 300 sheets
- Colour: Orange
- Durable 220 gsm manila paper construction
- Label holders for ease of identification
- Linkable files for lateral filing systems
- Made from 100% recycled material
- Size: W345 x D30 x H275mm
- Supplied in a pack of 25
- To fit A4 (210x297mm)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 229 |
| Accreditation: | Blue Angel/FSC/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 440 |
| Filing Capacity (mm): | 30 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 440 |
| Item Gauge (gsm): | 220 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 21629 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 300 |
| Suspension / Lateral File Depth (mm): | 440 |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar): | 330 |
| Width (mm): | 330 |
| Type: | Suspension Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Orgarex |
| Colour: | Orange |
| Size: | A4/Foolscap |
| Material: | Card |
| For Use In: | Cupboards |
| Form: | Extra Capacity Files |
| Runner Width: | 330mm |
| Capacity: | 30mm |
| Grammage: | 220gsm kraft |
| Dimensions: | 275x345x30mm |
| Weight: | 76g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 90% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 3 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Poland |










