Esselte Orgarex Suspension File 30mm Foolscap Orange (Pack of 50) 10403
Esselte foolscap suspension files with a 30mm base feature a clever linking system for better organisation and operation by simply linking the hooks and pressing buttons together. Constructed of tough 220gsm manilla card for robust durability in everyday
Sign in to view price and place order
- 30mm capacity
- Colour: Orange
- Durable 220gsm manilla paper construction
- Includes tabs with blank inserts
- Linkable files for suspension filing systems
- Linking system with hook and press button
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Supplied in a pack of 50
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 228 |
| Accreditation: | Blue Angel/FSC/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 128 |
| Filing Capacity (mm): | 30 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 128 |
| Item Gauge (gsm): | 220 |
| OEM: | 10403 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 300 |
| Suspension / Lateral File Depth (mm): | 30 |
| Suspension/Lateral Base: | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar): | 330 |
| Suspension/Lateral Linking System: | Suspension |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included: | Yes |
| Width (mm): | 372 |
| Type: | Suspension Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Orgarex |
| Colour: | Orange |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Card |
| For Use In: | Filing Cabinets |
| Form: | Extra Capacity Files |
| Capacity: | 30mm |
| Grammage: | 220gsm kraft |
| Dimensions: | 245x396mm |
| Weight: | 99g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 90% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 3 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Poland |







