Esselte Orgarex Suspension File V Base Foolscap Orange (Pack of 50) 10402
Esselte foolscap suspension files with a V base feature a clever linking system for better organisation and operation by simply linking the hooks and pressing buttons together. Constructed of tough 220gsm manilla card for robust durability in everyday use
Sign in to view price and place order
- Colour: Orange
- Durable 220gsm manilla paper construction
- Includes tabs with blank inserts
- Linkable files for suspension filing systems
- Linking system with hook and press button
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Supplied in a pack of 50
- V-shaped bottom for light use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 228 |
| Accreditation: | Blue Angel/FSC/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 452 |
| Filing Capacity (mm): | 15 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 452 |
| Item Gauge (gsm): | 220 |
| OEM: | 10402 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Suspension / Lateral File Depth (mm): | 15 |
| Suspension/Lateral Base: | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar): | 330 |
| Suspension/Lateral Linking System: | Suspension |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included: | Yes |
| Width (mm): | 372 |
| Type: | Suspension Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Orgarex |
| Colour: | Orange |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Card |
| For Use In: | Filing Cabinets |
| Form: | V-Base Files |
| Capacity: | 15mm |
| Grammage: | 220gsm kraft |
| Dimensions: | 245x396mm |
| Weight: | 79g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 90% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel 70% FSC® Mix 90% Recyclable |
| Warranty: | 3 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Poland |







