Edding 500 Chisel Tip Permanent Marker Large Black (Pack of 10) 500-001
This Edding 500 permanent marker features a large chisel tip for a variable 2.0-7.0mm line width. Suitable for use on a variety of surfaces including glass, metal, plastic and stone, the marker is great for eye-catching displays, labelling and more. The l
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: White
- For use on most surfaces including glass, metal, plastic and stone
- Ink colour: Black
- Low odour, quick drying ink is water and light resistant
- Pack of 10
- Permanent marker with a large chisel tip
- Suitable for both indoor and outdoor use
- Variable 2.0-7.0mm line width
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 122 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 44 |
| Height (mm): | 130 |
| Line Width - Maximum (mm): | 7 |
| OEM: | 500-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 102 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Chisel Tip |
| Line Width: | 2.0-7.0mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Barrel Feature: | Aluminium Barrel |
| Dimensions: | 102x126x42mm |
| Weight: | 210g |
| Country of Origin: | Germany |








