Edding 800 Chisel Tip Permanent Marker Extra Large Black (Pack of 5) 800/5-001
This Edding 800 permanent marker has an extra large chisel tip for a 4.0-12.0mm line width. For use on a variety of surfaces, including glass, metal, wood and plastic, the low odour ink is lightfast and water resistant for both indoor and outdoor use. The
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: White
- Contains no added toluene or xylene
- For both indoor and outdoor use
- For use on glass, metal, wood and plastic
- Ink colour: Black
- Lightfast and water resistant
- Line width: 4.0-12.0mm
- Pack of 5
- Permanent marker with extra large chisel tip
- Refillable for long lasting use
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 122 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 164 |
| Height (mm): | 164 |
| Line Width - Maximum (mm): | 12 |
| OEM: | 800/5-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 132 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Chisel Tip |
| Line Width: | 4.0-12mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Barrel Feature: | Aluminium Barrel |
| Dimensions: | 132x162x30mm |
| Weight: | 250g |
| Country of Origin: | Germany |




