Edding 2000C Permanent Marker Bullet Tip Black (Pack of 10) 2000C-001
These long lasting and durable markers feature permanent, waterproof ink that works on most surfaces. Resistant to light, water and abrasion, these heavy duty markers are perfect for warehouses, factories and even outdoor use. The bullet tip produces a 1.
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: Black
- Bullet tip with 1.5mm-3.0mm line width
- Ink colour: Black
- Pack of 10
- Permanent marker for industrial and commercial applications
- Quick drying, low odour non toxic ink
- Water-resistant
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 122 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 141 |
| Height (mm): | 141 |
| Line Width - Maximum (mm): | 3 |
| OEM: | 2000C-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 76 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1.5-3.0mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Barrel Feature: | Aluminium Barrel |
| Dimensions: | 76x140x30mm |
| Weight: | 141g |
| Country of Origin: | Germany |








