Durable Visitor Badge with Rotating Clip 60x90mm Clear (Pack of 25) 8106
Durable transparent hard PVC visitor badge in landscape format. The badge has a drop level front which allows for easy removal and replacement of inserts. Includes a rotating metal clip for vertical support and blank insert cards measuring 60x90mm.
Sign in to view price and place order
- Blank insert cards are included
- Colour: Clear
- Drop level front for easy card insertion and removal
- Each name badge includes a blank card insert which can be written onto
- Easy to insert and replace inserts making them perfect for events, exhibitions, offices, etc
- Holds 1 60x90mm card
- Includes a rotating metal clip for attaching to clothes without causing damage
- Pack of 25
- Securely holds badge in place making it visible at all times
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 610 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Rotating Clip |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 60x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 94 |
| Height (mm): | 94 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8106 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 96 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | PVC |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 202.98g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Poland |




