Durable Visitor Badge 60x90mm Clear (Pack of 20) 8136/19
The Durable Visitor Badge is a glass clear badge without clip which is perfect for combining with durable badge accessories. The badge is perfect for events and exhibitions. The badge has a drop level front for easy insertion and removal of insert cards.
Sign in to view price and place order
- Badge is ideal for events and exhibitions and can be reused
- Colour: Transparent
- Glass clear visitors badge without clip
- Holds 1 card
- Holds 60x90mm cards
- Pack of 20
- Perfect for combining with durable badge accessories
- Securely holds badge in place at all times
- Supplied without a clip
- The badge has a drop level front for easy insertion and removal of insert cards
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 610 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | No Clip |
| Badge Height (mm): | 60 |
| Badge Size: | 60x90mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 95 |
| Height (mm): | 95 |
| Material: | PVC |
| OEM: | 8136/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 80 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | PVC |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 65x95x80mm |
| Weight: | 102.35g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Poland |







