Bi-Office Earth-It Aluminium Frame Cork Board 1200x900mm CA051790
The cork surface is made from 90% post-consumer and post-industrial waste material, while the sturdy aluminium frame is 100% recycled. It comes complete with wall fixing kit for easy installation. This board is certified by both the Forest Stewardship Cou
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame
- Dimensions: 1200x900mm
- Made from 80% recycled materials
- Self-healing cork surface
- Vertical or horizontal mounting
- Wall fastening kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 644 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 921 |
| Height (mm): | 1331 |
| Minimum Recycled Content (%): | 90 |
| OEM: | CA051790 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 21 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Cork |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 1200x900mm |
| Weight: | 3.86kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Recycled Aluminium |
| Environment Support: | 80% Post Consumer and Post Industrial Waste Aluminium |
| Warranty: | 24 Month Warranty |




