Bi-Office Aluminium Finish Drywipe Board 900x600mm MB0712186
This Bi-Office Aluminium Finish Drywipe Board is ideal for use in any workplace. The smooth writing surface is double-sided, meaning that ideas and pointers can stay in place on one side of the board while you write on the other side. The aluminium frame
Sign in to view price and place order
- Corner caps available in grey, blue, red, green and burgundy
- Double-sided board: simply turn around to double working life
- Email info@uk.bisilque.com your purchase receipt, name, number and address for where the gift needs to be sent
- Includes pen tray and wall mounting kit
- Receive a free 60 x 40 pastel framed whiteboard; Choose from green, blue, salmon or yellow frame
- Size: 900x600mm
- Sleek aluminium frame protects board and adds style
- Smooth non-magnetic whiteboard for dry wipe markers
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 623 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 620 |
| Height (mm): | 620 |
| OEM: | MB0712186 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 30 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Plastic |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 900x600mm |
| Weight: | 3.54kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |







