Bi-Office Aluminium Trim Felt Notice Board 1200x900mm Blue FA0543170-999
Great for displaying information and notices, or for presenting and brainstorming, this Bi-Office noticeboard has a smooth blue felt surface for use with push pins. The board features an anodised aluminium frame with plastic corners to conceal the wall fi
Sign in to view price and place order
- Anodised aluminium frame with coloured corner caps
- Colour: Blue
- Dimensions: 1200x900mm
- Soft touch felt
- Wall fastening kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Board Size: | 1200 x 900mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 910 |
| Height (mm): | 910 |
| Material: | Felt |
| OEM: | FA0543170-999 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 30 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Blue |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 1200x12x900mm |
| Weight: | 3.86kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |






