Bi-Office Fire Retardant Notice Board 1800x1200mm SA2701170
Tested according to EN13501, the Bi-Office Fire Retardant Notice Board is independently verified. With a reliable blue fabric construction, this notice board is suited to use with push pins, ensuring that attaching papers is not difficult. The stylish alu
Sign in to view price and place order
- Aluminium frame
- Dimensions: 1800x1200mm
- Fire retardant noticeboard for safe display
- Tested to EN13501 - class B
- Wall fastening kit included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 641 |
| Board Size: | 1800 x 1200mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1230 |
| Height (mm): | 1960 |
| Material: | Felt |
| OEM: | SA2701170 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 35 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Blue |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Standards: | EN 13501 |
| Dimensions: | 1800x12x1200mm |
| Weight: | 11.5kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |





