Fellowes Automax 350C Cross Square Cut Shredder (350 sheet automatic/12 sheet manual ) 4964101
Ideal for small office or home office environments of up to 5 users, this cross cut shredder will regularly accumulate high volumes of paper waste. With security in mind, the Smart Lock system allows the user to lock the shredder while shredding is in pro
Sign in to view price and place order
- 135 GBP / 150 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- 2 year machine warranty and 20 year cutter warranty
- 350 sheet automatic and 12 sheet manual shredding capacities (70gsm)
- 68 litre pull-out waste bin
- Also shreds CDs and credit cards (manual feed) and staples
- Shreds documents into 4x38mm cross-cut particles (DIN Level P-4) - approximately 400 pieces per A4 sheet
- Shreds the 350 sheet capacity in approximately 8 minutes with a 45 minute duty cycle
- Smart Lock system allows the user to lock the shredder with a 4-digit PIN
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accepts: | CDs/Credit Cards (manual feed)/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SmartLockâ„¢ |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Average Shred Speed/mpm: | 3.35 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 670 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 935 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Automaxâ„¢ 350C |
| OEM: | 4964101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 68 |
| Shredders - Run Time (mins): | 45 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 45 Minutes On/30 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 350 Sheet Automatic/12 Sheet Manual |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 68 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 390.5x577.9x814.4mm |
| Weight: | 31.80kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |







