Fellowes Automax 550C Cross Square Cut Shredder (550 sheet automatic/14 sheet manual ) 4963101
This Cross Cut Shredder is ideal for office environments of 5+ users that regularly accumulate large volumes of paper waste. With security in mind, the Smart Lock system allows the user to lock the shredder while shredding is in progress.
Sign in to view price and place order
- 2 year machine warranty and 20 year cutter warranty
- 550 sheet automatic and 14 sheet manual shredding capacities (70gsm)
- 83 litre pull-out waste bin
- Also shreds CDs and credit cards (manual feed) and staples/paperclips
- Continuous duty cycle means the shredder is always ready for use
- Shreds documents into 4x38mm cross-cut particles (DIN Level P-4) - approximately 400 pieces per A4 sheet
- Shreds the 550 sheet capacity in approximately 13 minutes
- Smart Lock system allows the user to lock the shredder with a 4-digit PIN
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accepts: | CDs/Credit Cards (manual feed)/Staples/Paperclips |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | SmartLockâ„¢ |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Average Shred Speed/mpm: | 3.35 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Cutter Warranty (Years): | 20 |
| Depth (mm): | 670 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 995 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Automax 550C |
| OEM: | 4963101 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 550 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 83 |
| Shredders - Run Time (mins): | 1000 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 550 Sheet Automatic/14 Sheet Manual |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 83 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 441.3x577.9x890.6mm |
| Weight: | 33.61kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / Limited Lifetime Cutter |
| Country of Origin: | China |







