Fellowes Automax 150C Cross Square Cut Shredder 4680201
This practical and efficient Automax cross cut shredder from Fellowes will shred up to 150 sheets of 70gsm A4 paper into 4x51mm particles at a security level of P-3. The machine will also shred staples, paper clips and credit cards for convenience in use
Sign in to view price and place order
- 150 sheet automatic and B43:B2218 sheet manual shredding capacities
- 32 litre pull out bin
- 35 GBP / 40 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Can take staples, paper clips and credit cards
- Dimensions: W345 x D515 x H540mm
- Shreds documents into 4 x 38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- SilentShred offers ultra-quiet performance for shared workspaces
- Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | Safety-Cut out on Bin Removal |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Average Shred Speed/mpm: | 3 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Depth (mm): | 630 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 630 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | AutoMax 130C |
| OEM: | 4680201 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 32 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 229 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 577 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-3 |
| Run Time: | 10 Minutes On/25 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 130 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x51mm |
| Bin Capacity: | 32 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 229mm |
| Dimensions (WxDxH): | 346x507x542mm |
| Weight: | 15.30kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




