Fellowes Automax 200C Cross Square Cut Shredder 4652901
This efficient, high capacity Automax cross cut shredder from Fellowes will shred up to 200 sheets of 70gsm A4 paper into 4x38mm particles at a high security level of P-4. The machine will also shred staples, paper clips, credit cards, CDs, DVDs and Blu R
Sign in to view price and place order
- 200 sheet automatic and 10 sheet manual shredding capacities
- 32 litre pull out bin
- Can take staples, paper clips, credit cards, CDs, DVDs and BLU ray discs
- Dimensions: W345 x D515 x H540mm
- Shreds documents into 4x38mm cross-cut particles (Security Level P-4)
- SilentShred offers ultra-quiet performance for shared workspaces
- Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accepts: | Staples/Paper Clips/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Advanced Safety: | Safety-Cut out on Bin Removal |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Average Shred Speed/mpm: | 3 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black/Grey |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4 |
| Depth (mm): | 630 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 630 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | AutoMax 200C |
| OEM: | 4652901 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 200 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 32 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 229 |
| Shredders - Run Time (mins): | 12 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 566 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 12 Minutes On/25 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 200 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 4x38mm |
| Bin Capacity: | 32 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 229mm |
| Dimensions (WxDxH): | 346x507x563mm |
| Weight: | 15.40kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |




