Fellowes 450M Micro Cut Shredder Black 4074201
The Fellowes 450M Micro Cut Shredder has a P-5 security level, shredding up to 9 sheets at a time into 2 x 12mm micro-cut particles. With ultra quiet SilentShredT peformance and an auto-reverse function, which stops and reverses paper if a jam occurs, the
Sign in to view price and place order
- 22 litre pull-out bin for easy disposal of paper waste
- Also shreds staples, CDs/DVDs and credit cards
- Auto-reverse function helps prevent paper jams
- Colour: Black
- Dimensions: W351 x D260 x H565mm
- Shreds 9 sheets (70gsm) per pass into 2 x 12mm micro-cut particles (Security Level P-5)
- Shreds continuously for up to 10 minutes
- Silentshred Technology minimises noise disruption in shared work spaces
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 540 |
| Accepts: | Staples/Credit Cards/CDs |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Average Shred Speed/mpm: | 2.1 |
| Bin Style: | Pull-out |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2 |
| Depth (mm): | 80 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 315 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | Microshred 450M |
| OEM: | 4074201 |
| Power Source: | Mains |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 9 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 22 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 10 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 41 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 10 Minutes On/45 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 9 Sheets (70gsm) |
| Particle Size: | 2x12mm |
| Bin Capacity: | 22 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 220mm |
| Dimensions (WxDxH): | 350.8x260.4x565.2mm |
| Weight: | 10.39kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |





