Fellowes Spectra A4 Laminator 5737901
User friendly and designed for moderate use in home and office environments, the Spectra A4 Laminator from Fellowes is ideal for use with important and often handled documents. Taking only 4 minutes to warm up, the Spectra will laminate documents of up to
Sign in to view price and place order
- 5 GBP / 5 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Designed for pouches up to 125 microns thick
- Fast heat-up time ready in just 4 minutes
- Includes 10 pouch laminating starter kit
- Protects documents up to A4 size
- Release lever disengages pouch in the event of a misfeed
- Sleep mode activates after 30 minutes of inactivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001/SMETA |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 434 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 434 |
| Ideal For: | Home Office |
| Jam Free: | Yes |
| Laminating Speed: | 300mm/minute |
| Model: | Fellowes Spectra |
| OEM: | 5737901 |
| Paper Size: | A4 |
| Release/Reverse/Auto Reverse: | Release |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Usage: | Occasional |
| Width (mm): | 195 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Grey |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time: | 4 minutes |
| Entry Width: | 230mm |
| Temperature Setting: | 1 |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Cold Lamination: | No |
| Dimensions (WxDxH): | 369.9x161.9x77.8mm |
| Weight: | 1.3kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |











