Fellowes Lunar A4 Laminator (Laminates at 30cm per minute) 5715701
The Fellowes Lunar A4 Laminator (5715701) is a low-cost, high performance laminator designed for occasional use in the office or home. Warming up in just six minutes, the Lunar can quickly apply a double-sided protective coating to posters, signs and phot
Sign in to view price and place order
- 100% Jam Free when used with Fellowes pouches
- A4 office laminator for occasional use
- For use with pouches up to 80 micron thick
- Laminates at 30cm per minute
- Release trigger: quickly re-align mis-feeds
- Warms up in six minutes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 432 |
| Display: | Basic LED |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 432 |
| Ideal For: | Home |
| Jam Free: | Yes |
| Laminating Speed: | 300mm/minute |
| Model: | Fellowes Lunar |
| OEM: | 5715701 |
| Paper Size: | A4 |
| Release/Reverse/Auto Reverse: | Release |
| Usage: | Occasional |
| Width (mm): | 192 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | White |
| Size: | A4 |
| Pouch Thickness: | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time: | 5-6 minutes |
| Entry Width: | 240mm |
| Temperature Setting: | Fixed |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Cold Lamination: | No |
| Dimensions (WxDxH): | 399x158x110mm |
| Weight: | 1.2kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |







