Avery Laser Labels 38.1 x 21.2mm White (Pack of 1625) L7651-25
Avery mini labels are specially design for your laser printer. They can be peeled away from the sheet easily with QuickPEEL technology by tearing down the perforated divide or removing them from the sheet in one swift motion. Avery's free template softwar
Sign in to view price and place order
- Compatible with Avery templates and software
- Fully recyclable
- JamFree technology
- Optimised for your laser printer
- QuickPEEL Technology for your convenience
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 328 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 328 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack: | 1625 |
| OEM: | L7651-25 |
| Print Method: | Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 244 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 65 per Sheet |
| Label Size: | 38.1x21.2mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 320g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |







