Avery Inkj Label 199.6x289.1mm 1 Per Sheet Wht (Pack of 100) J8167-100
For use with inkjet printers, these Avery parcel labels feature QuickDry technology for smudge free printing. Each white label measures 199.6 x 289.1mm. This pack contains 100 A4 sheets, with 1 label per sheet (100 labels in total). Redeem an Avery vouche
Sign in to view price and place order
- 100 sheets, 1 labels per sheet
- Colour: white
- For use with inkjet printers
- Pack of 100 labels
- QuickDRY technology for smudge free printing
- Size: 199.6 x 289.1mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 329 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 325 |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 199.6 x 289.1 |
| Labels per Pack: | 100 |
| OEM: | J8167-100 |
| Print Method: | Inkjet |
| Width (mm): | 219 |
| Type: | Large Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Form: | A4 Sheets |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 1 per Sheet |
| Label Size: | 199.6x289.1mm |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.15kg |
| Country of Origin: | UK |





