Kensington SoleRest Footrest Height and Angle Adjustable Grey 56148
This Kensington SoleMate Footrest features an ergonomically designed, non-slip platform with height adjustment from 105mm to 145mm and an angle incline up to 20 degrees. The platform measures 450 x 350mm and also features a massage surface for comfort.
Sign in to view price and place order
- Angle incline up to 20 degrees
- Colour: Grey
- Elevates legs to improve posture and circulation
- Height adjustment from 105mm to 145mm
- Helps to reduce pressure on the lower back
- Non-slip, massage surface
- Platform size: 450 x 350mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 507 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable: | Yes |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 461 |
| Height (mm): | 461 |
| OEM: | 56148 |
| Platform Size: | 450mm x 350mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Tilt Adjustment: | Yes |
| Width (mm): | 77 |
| Type: | Chair Accessories |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Accessory Type: | Footrests |
| Dimensions (WxDxH): | 230x302x1mm |
| Weight: | 4g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% Recyclable |
| Country of Origin: | Taiwan |








