Kensington SoleSaver Footrest Height Adjustable Black 56152
This Kensington SoleSaver Footrest features a non-slip, massage surface designed for comfort by helping to reduce pressure on the lower back. The footrest is height adjustable from 100mm to 145mm, with 3 tilt options of 10, 15 or 20 degrees with a platfor
Sign in to view price and place order
- 3 tilt options of 10, 15 or 20 degrees
- Colour: Black
- Elevates legs to improve posture and circulation
- Height adjustable from 100mm to 145mm
- Helps to reduce pressure on the lower back
- Non-slip, massage surface for comfort
- Platform size: 450 x 350mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 507 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable: | Yes |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 454 |
| Height (mm): | 454 |
| OEM: | 56152 |
| Platform Size: | 450mm x 350mm |
| Tilt Adjustment: | Yes |
| Width (mm): | 357 |
| Type: | Chair Accessories |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Kensington |
| Colour: | Graphite |
| Material: | Plastic |
| Accessory Type: | Footrests |
| Dimensions (WxDxH): | 457x356x114mm |
| Weight: | 1.18kg |
| Warranty: | 1 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Taiwan |










