Nobo Essence Felt Notice Board 900 x 600mm Blue 1915203
Felt notice board with an anodised aluminum trim and fixed by a through corner wall mounting. Excellent felt notice board surface to pin and display your notices. Size: 900x600mm.
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Colour: Blue
- Felt notice board to pin and display notes
- Fixed with a through corner wall mounting
- Size: 900 x 600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 641 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Felt Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 30 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1050 |
| Material: | Felt |
| OEM: | 1915203 |
| Surface Material: | Felt |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 630 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Blue |
| Size: | 900x600mm |
| Material: | Felt |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 910x15x610mm |
| Weight: | 1.61kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |



