Nobo Essence Felt Notice Board 600 x 450mm Grey 1915204
The Nobo felt notice board features an anodised aluminum trim and is fixed by a through corner wall mounting. Designed for use with pins to display posters, information, certificates and more, this felt notice board measures 600 x 450mm and is supplied in
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Colour: Grey
- Felt notice board to pin and display notes
- Fixed with a through corner wall mounting
- Size: 600 x 450mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 641 |
| Board Size: | 600 x 450mm |
| Board Type: | Felt Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 744 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 744 |
| Material: | Felt |
| OEM: | 1915204 |
| Surface Material: | Felt |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 468 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Grey |
| Size: | 600x450mm |
| Material: | Felt |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 620x15x450mm |
| Weight: | 1.08kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |



