Nobo Premium Plus Melamine Whiteboard 2000 x 1000mm 1915172
This premium melamine whiteboard with a modern stylish aluminium trim measures 2000 x 1000mm. Fixed by a through corner wall mounting, the whiteboard includes a large pen tray for the convenient storage of whiteboard markers and erasers. The melamine surf
Sign in to view price and place order
- 10 year surface guarantee
- Durable aluminium frame
- Fixed with a through corner wall mounting
- Includes a large pen tray for convenient storage
- Melamine whiteboard
- Size: 2000 x 1000mm
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 623 |
| Accessories Included: | Pen |
| Board Size: | 2000 x 1000 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Height (mm): | 2240 |
| OEM: | 1915172 |
| Width (mm): | 1095 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 2000x1000mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 2006x17x994mm |
| Weight: | 2kg |
| Warranty: | 10 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |




